Sprawy cywilne
Sprawy cywilne w największym uproszczeniu to sprawy dotyczące najczęściej życia codziennego, takie jak spory z umów cywilnoprawnych (np. umów o najem, o dzieło, sprzedaży), spory sąsiedzkie, spory majątkowe między współwłaścicielami. Z tych względów w ramach prowadzonej praktyki świadczę usługi zarówno w zakresie rozwiązywania sporów pozasądowo, jak i już na etapie sądowym.
Do kategorii prowadzonych spraw można zaliczyć w szczególności:
- sprawy z zakresu współwłasności (np. zniesienie współwłasności rzeczy lub nieruchomości, ustalenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej),
- sprawy ze sporów sąsiedzkich (np. o immisje hałasu lub zapachów z działki sąsiedniej, rozgraniczenie nieruchomości),
- sprawy o ustanowienie służebności, jej zniesienie lub zmianę treści już istniejącej,
- sprawy o eksmisję,
- sprawy o bezpodstawne wzbogacenie,
- sprawy o bezumowne korzystanie z rzeczy,
- sprawy o zapłatę czynszu najmu lub dzierżawy,
- sprawy reklamacji zakupionego towaru lub usługi,
- dochodzenie roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy,
- konstruowanie i opiniowanie umów cywilnych, takich jak najem, dzierżawa, sprzedaż.
Sprawy rodzinne
Sprawy z zakresu prawa rodzinnego nie muszą być wcale nieprzyjemnym doświadczeniem. Ogromną rolę w tym zakresie odgrywa przede wszystkim zaangażowane podejście i stały kontakt z klientem. W ramach prowadzonej praktyki zajmuję się reprezentacją przed sądami w szerokiej gamie spraw rodzinnych, do których zaliczają się w szczególności:
- sprawy o rozwód,
- sprawy o separację,
- sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem,
- sprawy o przyznanie, podwyższenie lub obniżenie alimentów,
- sprawy o pozbawienie władzy rodzicielskiej, jej ograniczenie bądź przywrócenie,
- obrona nieletniego w sprawie o demoralizację lub popełnienie czynu karalnego,
- sprawy o ustanowienie opieki lub kurateli,
- sprawy o ubezwłasnowolnienie całkowite bądź częściowe.
Każdą sprawę rodzinną traktuję indywidualnie i prowadzę ją w taki sposób, aby uzyskać rozstrzygnięcie możliwie najbardziej korzystne dla klienta.
W sprawach rodzinnych, gdy chodzi o kwestie związane z małoletnimi dziećmi, należy pamiętać, że sąd przy orzekaniu zawsze w pierwszej kolejności musi kierować się dobrem dziecka. Z tych też względów doradzając klientowi w takiej sprawie, zawsze biorę tę okoliczność pod uwagę i oceniam, jak sąd w danym przypadku może postąpić.
Sprawy odszkodowawcze
Najczęstszym typem spraw odszkodowawczych prowadzonych w Kancelarii są roszczenia związane z wypadkami komunikacyjnymi lub będące skutkiem popełnienia przestępstwa (np. oszustwa lub kradzieży). W ramach praktyki zawodowej zajmuję się doradzaniem klientom i ich reprezentowaniem w takich sprawach, jak:
- spory z zakładami ubezpieczeń o przyznanie lub podwyższenie odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty za wypadki komunikacyjne zarówno na etapie przedsądowym (tj. w toku postępowania likwidacyjnego), jak i dochodzeniem roszczeń od tych podmiotów już na etapie sporu sądowego,
- dochodzenie odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty od sprawcy przestępstwa w związku z którego popełnieniem szkoda powstała. Warto pamiętać, że tego rodzaju roszczeń można dochodzić jeszcze na etapie postępowania karnego, ale także później procesie cywilnym po wydaniu wyroku skazującego.
Sprawy spadkowe
Śmierć bliskiej osoby to zawsze ogromna strata dla całej rodziny. Z takim zdarzeniem wiążą się jednak istotne zagadnienia prawne oraz majątkowe, których nie należy ignorować. W prowadzonej działalności udzielam klientom pomocy prawnej w takich sprawach spadkowych, jak:
- stwierdzenie nabycia spadku,
- odrzucenie spadku,
- podważenie testamentu,
- dział spadku,
- spis inwentarza,
- dochodzenie roszczeń o zachowek.
Sprawy pracownicze
Relacja pracodawcy z pracownikiem czasami przybiera niekorzystny obrót dla jednej ze stron. Z tych też względów Kancelaria świadczy usługi związane z szeroko pojętym prawem pracy, a w szczególności w takich problemach jak:
- wypłata zaległego wynagrodzenia,
- bezpodstawne wypowiedzenie stosunku pracy i związane z tym roszczenia (np. odszkodowanie bądź przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach),
- stwierdzenie istnienia lub nieistnienia stosunku pracy,
- mobbing w miejscu pracy.